DORADCY ŻYCIA RODZINNEGO
W parafialnych poradniach rodzinnych funkcję doradcy życia rodzinnego pełnią osoby, działające na podstawie misji biskupa diecezjalnego. Doradcą życia rodzinnego może być osoba - kobieta lub małżeństwo sakramentalne w wieku 25-60 lat (HV 26, DDR 40). W swojej posłudze doradcy powinni kierować się katolicką wizją osoby, małżeństwa i rodziny (EV 88). Powinni posiadać odpowiednie wykształcenie w zakresie teologii małżeństwa i rodziny, właściwą formację religijną. Doradcy powinni odznaczać się także pozytywnymi cechami osobowości, jak: wyobraźnia psychologiczna, spostrzegawczość, dojrzałość uczuciowa, wolność od uprzedzeń i fanatyzmu, tolerancja wobec innych oraz właściwa hierarchia wartości[1]. Doradca powinien prawidłowo funkcjonować we własnym życiu rodzinnym i zawodowym.
Doradca Życia Rodzinnego, pracujący w Parafialnej Poradni Rodzinnej jest zobowiązany do:
? systematycznej obecności na swoich dyżurach w Poradni;
? współpracy z proboszczem parafii;
? troski o estetyczny wygląd Poradni;
? troskę o informację o funkcjonowaniu Poradni na drzwiach, w gablocie, na stronie internetowej parafii, gazetce parafialnej.
? zaopatrzenia Poradni w stosowne materiały i pomoce (prasę, ulotki, książki, filmy);
? prowadzenia zeszytów rozmów w Poradni;
? złożenia rocznego sprawozdania z funkcjonowania Poradni przedstawionego proboszczowi i w Wydziale Duszpasterstwa Rodzin.
Doradca pracuje na podstawie misji kanonicznej. Otrzymuję ją na podstawie:
? ukończenia Studium Teologii Rodziny;
? coroczne sprawozdania z pracy, potwierdzone przez ks. Proboszcza miejsca pracy duszpasterskiej;
? uczestnictwie w rekolekcjach dla współpracowników Duszpasterstwa Rodzin (lub potwierdzenie udziału przez ks. prowadzącego w innych rekolekcjach typu zamkniętego);
? obecności na spotkaniach szkoleniowych organizowanych przez Duszpasterstwo;
? pogłębianiu znajomości metod NPR (udział w kursie NPR).
W przypadku, gdy doradca nie uczestniczy w formacji prowadzonej przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin, może być pozbawiony misji kanonicznej.
Przed upływem 60 roku życia Doradca powinien zgłosić na piśmie chęć rezygnacji z pracy w Parafialnej Poradni Rodzinnej i zaproponować dalszy sposób funkcjonowania Poradni.
ks. dr Sławomir Adamczyk, dyrektor WDR w Radomiu
mgr Małgorzata Górka, Diecezjalny Doradca Życia Rodzinnego