Pielgrzymka do Rumunii i na Węgry 1-8 lipca 2017r. - podsumowanie

 

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej zorganizowało autokarową pielgrzymkę do Rumunii i na Węgry. Celem pielgrzymki było zwiedzenie tych krajów, poznanie ich historii, kultury, tradycji, a także znalezienie pamiątek po żyjących tam Polakach.

 

Wspomnienia

Nadszedł dzień 1 VII 2017 r. wczesnym rankiem w sobotę spakowaliśmy bagaże do autokaru i wyruszyliśmy na trasę zaplanowanej wyprawy. Autokarem kierował pan Jan Walkiewicz z Wolanowa. Przewodnikiem naszej pielgrzymki był Marek Turtajew z Warszawy.

Przed południem dotarliśmy do Miejsca Piastowego. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca i po odprawieniu Mszy świętej i pysznym śniadaniu wyruszyliśmy do Koszyc na Słowacji. Koszyce to drugie co wielkości miasto Słowacji, położone wśród Gór Tokajsko - Slańskich i Gór Wołoskich. Zwiedziliśmy tam kościół uniwersytecki św. Trójcy, gotycką katedrę św. Elżbiety, kaplicę św. Michała, średniowieczne mury obronne miasta i ruszyliśmy w dalszą drogę.

W godzinach popołudniowych przekroczyliśmy granicę słowacko ? węgierską i dotarliśmy do miejscowości Tokaj. Tu miała miejsce degustacja tokajskiego wina połączona z pyszną kolacją. Następnie wyruszyliśmy w dalszą drogę do Rumunii, na nocleg w rejonie miasta Satu Mare.

 

2 VII 2017 r. Po śniadaniu był czas na zwiedzanie miasta Satu Mare. Zobaczyliśmy zabudowę secesyjną, między innymi hotel "Dacia", katedrę rzymskokatolicką św. Piotra i Pawła z XVIII wieku. Część mieszkańców stanowią tutaj Węgrzy (35%), dlatego miasto jest dwujęzyczne. Miasto to kiedyś należało do Węgrów, a obecnie znajduje się w Rumunii.

Potem zwiedzaliśmy miasto Kluż (Cluj - Napoca): Jest to zabytkowe miasto położone wśród malowniczych wzgórz w północno ? zachodniej części Siedmiogrodu. Zwiedziliśmy monumentalny gotycki kościół katolicki św. Michała z XV wieku, pomnik konny króla Węgier Macieja Korwina, secesyjną zabudowę, pałac namiestników węgierskich, fragment średniowiecznych murów obronnych z Basztą Krawców, panoramę miasta z Cytadelą. 

Następnie przejechaliśmy w rejon miasta Sigiszoara na obiadokolację i nocleg.

 

Czytaj więcej...

 

Pielgrzymka do krajów nadbałtyckich i sanktuariów Litwy, Łotwy i Estonii

29 czerwca - 11 lipca 2015r.

 

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Radomskiej zorganizowało autokarową pielgrzymkę do krajów nadbałtyckich i sanktuariów maryjnych: Litwy, Łotwy i Estonii. Celem pielgrzymki było zwiedzenie tych krajów, poznanie ich historii, kultury, tradycji, a także znalezienie pamiątek po żyjących tam Polakach.

 

 

Wspomnienia

Nadszedł dzień 29 czerwca 2015 r. Wczesnym rankiem spakowaliśmy bagaże do autokaru i wyruszyliśmy na trasę zaplanowanej wyprawy. W pielgrzymce udział wzięło 39 osób: w tym 4 księży i 35 osób świeckich. Wyruszyliśmy autokarem marki Temsa Safari z kierowcą Mirosławem Podsiadło.

 

 

Sokółka

Pierwszym miejscem na trasie była Sokółka ? miejsce cudu eucharystycznego.
12 października 2008 roku w czasie Mszy świętej księdzu wypadła konsekrowana hostia, która po kilku dniach przybrała postać kawałka mięśnia sercowego. Tu odprawiliśmy Mszę świętą i adorowaliśmy Pana Jezusa, który odcisnął swoją obecność na korporale, gdzie znajduje się fragment hostii.

 


Sanktuarium w Różanymstoku

Po Mszy świętej i pysznych lodach ruszyliśmy do Różanegostoku. Znajduje się tu sanktuarium Matki Bożej Różanostockiej. Przed obrazem Ofiarowania Matki Bożej odśpiewaliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia i ruszyliśmy w dalszą drogę.

Wieczorem dotarliśmy na nocleg do Wilna. Zatrzymaliśmy się w pięknym hotelu ?Pan Tadeusz?.

 


Wilno - Ostra Brama

 

Dzień 30 czerwca spędziliśmy w Wilnie. Pod opieką przewodnika ? Pani Janiny zwiedzaliśmy to piękne miasto, gdzie znajdują się tak wspaniałe miejsca jak: Ostra Brama, Cmentarz na Rossie, Góra Trzech Krzyży, kościoły: bazylika archikatedralna z trumną św. Kazimierza, gotycki kościół św. Anny, barokowy kościół świętego Piotra i Pawła, kościół św. Ducha, Uniwersytet.
Na zwiedzanie Wilna mieliśmy tylko jeden dzień, więc trzeba było zrezygnować z oglądania wielu wspaniałych miejsc.

 

Rankiem 1 lipca, po obfitym śniadaniu opuściliśmy Wilno i skierowaliśmy się w stronę Łotwy.
W planach było sanktuarium maryjne w Agłonie, nazywanej łotewską Częstochową.

 


Sanktuarium w Agłonie

 

Agłona to sanktuarium, do którego pielgrzymują wierni z Łotwy, Białorusi, Litwy. Na uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny praktycznie z każdej parafii wyruszają piesze pielgrzymki. Przewodnikiem po sanktuarium był ksiądz mówiący świetnie po polsku.

 

Późnym popołudniem, po przekroczeniu granicy łotewsko - estońskiej dotarliśmy do Tartu ? pięknego uniwersyteckiego miasta w Estonii.

Czekał na nas przewodnik Marek Turtajew, który opiekował się nami w Estonii i w Finlandii.

 


Estonia - Tartu

 

Czwarty dzień ? 2 lipca zwiedzaliśmy Tartu. Tartu to drugie pod względem wielkości miasto w Estonii. Jest to ważny ośrodek kulturalny i naukowy. Zwiedziliśmy wspaniały Uniwersytet, Wzgórze Katedralne, Plac Ratuszowy z pięknym ratuszem.

 


Park Narodowy Lahemaa

 

Po zwiedzeniu Tartu udaliśmy się na północ Estonii, nad Zatokę Fińską, gdzie podziwialiśmy uroczy zakątek, jakim jest Park Narodowy Lahemaa. Jest to teren, gdzie znajdują się liczne zatoki, lasy, wodospady, bagna i torfowiska. W parku rośnie kilkaset gatunków roślin i żyje wiele gatunków zwierząt. Dopełnieniem był spacer nad brzegiem morza i zwiedzania rybackich wiosek Käsmu, Wiinistsu.


Park Narodowy Lahemaa

 

Po tych atrakcjach udaliśmy się na nocleg to Tallina.

 

Piąty dzień ? 3 lipca, spędziliśmy w Tallinie. Tallin to stolica i największe miasto Estonii.
Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miast wschodnich. Znajduje się tu wiele atrakcji turystycznych. Szczególnym miejscem jest tallińska starówka, wybudowana w XIII wieku. Znajduje się tu wiele wspaniałych uliczek, baszt, kościołów. Mimo średniowiecznego uroku Tallin jest jednym z najnowocześniejszych miast na świecie. Jest liderem w zakresie bezprzewodowego dostępu do Internetu. Jest to także miejsce wynalezienia Skypa.

W Tallinie widzieliśmy białe noce ? niezwykłe zjawisko atmosferyczne.

 


Tallin

 

 

W kolejnym dniu ? 4 lipca mieliśmy wyprawę promową do Helsinek. Przeprawa promowa zrobiła na nas duże wrażenie. Ogromny prom, zabierający na pokład prawie tysiąc osób wraz z autokarami, samochodami ciężarowymi i osobowymi wydawał się ogromny. Na promie zjedliśmy bogate i smaczne śniadanie.

 


 

A w Helsinkach zwiedzaliśmy Plac senacki, Katedrę Helsińską, Sobór Uspieński, pomnik ? instrument poświęcony J. Sibeliusowi ? narodowemu kompozytorowi Finlandii, kościół wykuty w skale, centrum olimpijskie. Pamiątki można było kupić na słynnym targu Kauppatori.

 


Helsinki ? kościół wykuty w skale


 

Wieczorem promem wróciliśmy do Tallina. Na promie czekała nas wielka uczta ? wspaniała kolacja.

 

Dzień siódmy ? 5 lipca to przejazd przez estoński kurort nad Bałtykiem Parnawę.
To miasto uzdrowiskowe o znaczeniu międzynarodowym.

 


Parnawa

 

Wczesnym popołudniem przekroczyliśmy granicę estońsko - łotewską i dotarliśmy do Parku Narodowego Gauja na Łotwie. Czekały na nas opiekunki: s. Noemi i p. Krystyna Ozolina. Dzięki nim dowiedzieliśmy się o wspaniałej historii Łotwy.

 

Zwiedzanie rozpoczęło się od Siguldy ? które pełni rolę sportowego centrum turystycznego Łotwy. Mogliśmy zobaczyć malownicze widoki nad rzeką Gauja ze wspaniałym zamkiem z XIII wieku.


Łotwa - Sigulda

 

Dzień ósmy i dziewiąty ? 6 i 7 lipca spędziliśmy w Rydze. Jest to stolica Łotwy i największe miasto w krajach nadbałtyckich. Ma wielkie znaczenie komunikacyjne, jest ważnym ośrodkiem przemysłowym i kulturalno-naukowym. W mieście znajduje się wiele atrakcji turystycznych, wspaniałe parki.

 


Łotwa Ryga

 

W Rydze znajdują się wspaniałe mosty nad rzeką Dźwiną, gildie kupieckie, oryginalne budynki średniowieczne. W mieście znajduje się XIV wieczny zamek. Na ryskiej starówce można podziwiać Katedrę, zabytkowe budowle, stare spichlerze. Wzrok przyciągają przepiękne kamienice jak np. kamienica Trzech Braci. Warte zwiedzenia są ryskie kościoły: kościół świętego Piotra, kościół świętego Jakuba. Niezwykły urok mają także secesyjne kamienice.

Odbywa się tam również festiwal zespołów ludowych, na który przyjeżdża wiele zespołów, które starają się uzyskać tytuł najlepszego zespołu w kraju.

 

 

Kolejne dwa dni 8 i 9 lipca spędziliśmy nad Bałtykiem w łotewskim kurorcie Jurmała. Był to czas odpoczynku i układanie wrażeń po dotychczasowej podróży.

 

 


Kurort nadmorski w Jurmali

 

 

Dwunastego dnia ? 10 lipca odwiedziliśmy następujące miejsca: Rundale, Szawle, Szydłów.

 


Łotwa - Pałac w Rundale

 

Rundale to miejsce, gdzie znajduje się wspaniały barokowy pałac, należące do Ernsta Johana Birona. Ze względu na piękne, barokowe dekoracje nazywany jest łotewskim wersalem.

 


Szawle - Góra Krzyży

 

Szawle to miejsce niezwykłe na Żmudzi. Jest to Góra Krzyży. Znajduje się tu wiele tysięcy krzyży, które przywołują na pamięć czyjeś nieszczęście, rozpacz, prośby czy dziękczynienia. Na tym miejscu modlił się Jan Paweł II. Wraz z naszą grupą odprawiliśmy Drogę Krzyżową, przygotowaną przez samych pątników.

 


Sanktuarium w Szydłowie

 

Kolejnym miejscem był Szydłów ? największe sanktuarium maryjne na Litwie. W Szydłowie miało miejsce objawienie Matki Bożej. W 1608 roku pastuszkowie zobaczyli młodą dziewczynę, stojącą na kamieniu, trzymającą dzieciątko i gorzko płaczącą. Na miejscu objawień została wybudowana kaplica o wysokości 49 metrów. W pięknej bazylice Narodzenia NMP z XVIII wieku znajduje się słynący obraz Maryi z Dzieciątkiem.

 

Wieczorem dotarliśmy na nocleg do Wilna.

 

Dzień trzynasty ? 11 lipca spędziliśmy w autokarze wracając do Radomia

 

 

Podsumowanie

Pielgrzymka do krajów nadbałtyckich była bardzo udana. Zwiedziliśmy piękne miejsca w północnej Europie. Spotkaliśmy dużo śladów związanych z Polską. Poznaliśmy historię i kulturę mieszkańców Litwy, Łotwy i Estonii.

Atmosfera na pielgrzymce była bardzo dobra. Uczestnicy włączali się chętnie w śpiew, modlitwę, brali czynny udział w liturgii. Czas szybko upłynął, a w czasie rozstania wszyscy wyrażali wdzięczność za czas spędzony razem i możliwość uczestnictwa w pięknej pielgrzymce.